İkariam forumları
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
İkariam forumları

İkariam Fun Forum

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  GaleriGaleri  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

yardım ve sorular

2 posters
YazarMesaj
kOban
Mod
Mod
kOban

yardım ve sorular Empty
MesajKonu: yardım ve sorular   yardım ve sorular EmptyPaz Nis. 06, 2008 11:03 pm

ewt itinin ilklerinden olmamama rağmen ilk msj we 2. forma gırısım burada normalde oyundan atılan msjları artık burda olması we burda cvplanması ıcın yazıyorum genelde sızın ıcın onemlı olan olayları yazacam we bılmedıklerımı arastırarak soluyecegım
1.işgal
işgal suan calısmıyor ama djelagozlu ile konusmalarımızdan sıze onemlı yaralı olanları aynen kopyalıyacagım
"İşgal çok zordur çok büyük ordular ister. 50şarmender 100okcu 200taş atıcı 50buhar adamı o kadar büyük bir ordu kurmalısın ki karşı tarafın herşeyini işgal edebilesin. Gemilerde önemli işgal istiyorsan hem karadan hemde denizden saldırmalısın. O zaman kazanırsın ve günlerce o köyde istediğin yıkımı yaparsın... Umarım yardımcı olmuşsumdur..."
2.Puan
"dostum puan almak için sürekli araştırmaya yönel. Yeni koleniler kur ve araştırma ev seviyeni kristallerle yükselt. CAM özelliğini aç ve araştırma binanda kristal bağışı yap. 3gün sürecek araştırma CAM özelliğini açarsan kristal bağışı yaparsın 1 günde biter."

onemlı arastırmalar war elbette sıze tavsıyem ılk ekonomi we bilim arastırmaları burokrası harıc suan ben acalı cok oldu ama daha bınası cıkmadı ah cıksa depo kasacam ama yok Very Happy

Not:paran varsa parayla al madenleri ve geceleri sürekli mermerde bırak adamları. En önemli kaynak mermer. Bunun dışında fazla puan istersen CAM araştırmasını açtıysan Ver kristalleri araştırmaya bol bol kristal al o zaman süper puan yaparsın...(benden sıze bır yol)

suan aklıma gelenlerı yazdım sızınde sorularınıza artık elımden geldıgı kadarıynan burdan yardım edecem

En son kOban tarafından C.tesi Nis. 12, 2008 2:08 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Draven
Admin
Admin
Draven

Erkek

yardım ve sorular Empty
MesajKonu: Geri: yardım ve sorular   yardım ve sorular EmptyPtsi Nis. 07, 2008 12:47 am

Toplam Puan

Diğer puanlar + Her şehir sakini 1 puan

* Usta inşaatçılar (100 e bölündükten sonra toplam puana eklenir):

1 parça odun harcaması 1 usta inşaatçı puanına denk gelir, 1 parça lüks kaynak harcaması 2 usta inşaatçı puanına denk gelir.
Örn. İnşa 220 odun (220 puan) 40 kristal (80 puan) = 300 puan

Bu nedenle harcadığınız kaynak miktarına göre puan kazanırsınız.

Bina Seviyeleri:

Her seviye 1 puan kazandırır fakat toplam puana eklenmez!

Bilim adamları:

Toplam ulaşılmış araştırma puanı (sadece bitmiş araştırmalar hesaplanır!).

Araştırma seviyeleri:

Her araştırma seviyesi 4 puandır. (Toplam puana eklenmez!)

* Generaller (100 e bölündükten sonra toplam puana eklenir):

Askeri birimlerin puan hesaplamaları: 2x odun + 4x lüks kaynak

Ordu

Askerler:

* Taş Atıcı: 80 puan
* Kılıç Ustası: 158 puan
* Phalanx: 464 puan
* Okçu: 608 puan
* Tüfekçi: 1326 puan
* Buhar devi: 5164 puan
* Doktor: 2724 puan
* Aşçı: 1452 puan

Savaş Makinaları:

* Şahmerdan: 908 puan
* Mancınık: 1612 puan
* Topçu: 6402 puan

Savaş Gemileri:

* Kargo Gemisi: 1 puan her 300 altın harcaması
* Şahmerdan-Gemisi: 196 puan
* Okçu Gemi: 260 puan
* Alev Atıcı: 518 puan
* Mancınık Gemisi: 650 puan
* Havantopu Gemisi: 1694 puan
* Buharlı Şahmerdan: 2040 puan
* Denizaltı: 2498 puan

Hava Savaş Üniteleri:

* Gyrocopter: 5180 puan
* Balon: 8052 puan

Altın Miktarı:

Altın / Görünen puan, 1:1 (Toplam puana etkisi olup olmadığı bilinmiyor)

(İkariam forumundan aldım, işinize yarar.)
http://frost.heavenforum.com
kOban
Mod
Mod
kOban

yardım ve sorular Empty
MesajKonu: Geri: yardım ve sorular   yardım ve sorular EmptyCuma Nis. 11, 2008 9:35 pm

PUANLAMA SİSTEMİ:

1. Her ticaret gemisi aldığınızda puan alırsınız.

Taplam puana katkısı: gemi fiyatı / 300

Örnek : 1 ticaret gemisi aldınız değeri 21.000 altın.toplam puana katkısı 21000/300 = 70 Toplam puana eklenir.

2. Bina seviyeleri : Her bina yaptığınızda puan alırsınız.

Taplam puana katkısı: {odun sayısı + (lüks kaynak sayısı * 2 ) ] / 100

Örnek : Belediye binası inşaa etçeksiniz 10.000 odun 4000 kristal istiyor.toplam puana katkısı [10.000 + ( 4.000 * 2 )] / 100 = 18.000/100 = 180 Topam Puana Eklenir

3. Araştırma puanı : Her araştırma sonunda( araştırma tamamlandığında) puan alırsınız.

Taplam puana katkısı : Araştırma puanı /100

Örnek : 21.000 puanlık araştırma tammaladınız. 21.000/100 = 210 Toplam Puana Eklenir.

4. Populasyon : Her bir insan çıktığında 1 puan toplam puana eklenir.

5. Genareller : Her asker veya savaş gemisi çıkardığınızda puan alırsınız.

Taplam puana katkısı : [ (2 * Odun sayısı) + (3 * Lüks kaynak ) ] / 100

Örnek : 1 phlanax çıkardınız. phalanax için 104 odun 64 sülfür harcadınız
[(104*2) + (64*3)] / 100 = 400/100 = 4 Puan Toplam puana eklenir.

Terimler:
1.Populasyon : İnsan veya işçi
2.Lüks Kaynak : Mermer, Kristal,Sülfür, Üzüm
kOban
Mod
Mod
kOban

yardım ve sorular Empty
MesajKonu: Geri: yardım ve sorular   yardım ve sorular EmptyCuma Nis. 11, 2008 9:42 pm

Askeri Anlaşma

Diplomasi(Denizcilik) araştırmasını yapar yapmaz başka oyuncuların şehirlerine askeri anlaşmalar teklif edebilirsiniz. Anlaşma yapıldıktan sonra, o şehri daha fazla askeri operasyon için bir üs olarak kullanabilirsin. Yine de askerlerini orada konuşlandırdıgın için çift katı bakım maliyeti ödersin.

**İpucu: Bir askeri anlaşmanın teklif edene maliyeti 11 diplomasi puanıdır. Askeri anlaşmayı kabul eden oyuncudan 2 diplomasi puanı alınır.

**İpucu: Bir Askeri anlaşma belirli bir şehir ile yapılabilir. Aynı oyuncunun di er şehirlerini de üs olarak kullanabilmek için daha fazla askeri anlaşma yapman gerekir.

Şuan benım yaptıgım 2 tur asker antlasması war:
1.senın koyune antlasma yaptıgın kısı askerlerıni gonderebılır we altın masrafları senın adandan karsılanır isgal gb ama sadece masraflar senden
2.sen onun adasına asker gırısı yapabılırsın yanı bır tersı
bu 2 antlasmadada koruma olarak asker gecısı yapılabılır
NOT: Dikkat edin tek antlasma olmuyo denedıgım kadarıynan karsılıklı yapın we we sonra sawunmada saldrcı olarak gelırse sorun sıze aittir
kOban
Mod
Mod
kOban

yardım ve sorular Empty
MesajKonu: Geri: yardım ve sorular   yardım ve sorular EmptyCuma Nis. 11, 2008 10:06 pm

KONU : Yağmalama

1) Kendi Adandaki Bir Şehri Yağmalama :

a) Şehre saldırmadan önce saldıracağınız şehre Casus gönderin

b) Casus içeri girince (yakalanma riski zaman geçtikçe %5 e kadar düşer) ada haritasından saldıracağınız şehre mause ile çift tıklayın (Burda Depo,Ticaret limanı,Sur,Belediye Binası seviyelerine bakın). Casusa herhangi bi görev vermeyin.

c) Gereken binalara baktıktan sonra saldıracağınız şehre 1 taş atıcı yollayın elindeki tüm askerleri görebilceksiniz.(1 taş atıcı yollamadan 2-3 saniye önce casusunuza depoyu gözetle emirini verin ganimet iyise taş atıcıyı yollayın) Gördükten sonra gerekli askerleri yollayıp şehri yağmalayın.

d) Şehri kuşatıp tüm askerleri öldürdünüz (savaş sonunda savunma yapan şehrin bazı askerleri yenileneceğini anlayınca savaştan kaçar parantez içindeki askerleri ile parantez ışındaki askerleri eşit olmalı yoksa 2. yağmalamaya gittiğinizde o askerler şehri yine savunmaya geçer) ve şehri yağmalamaya başladığınız anda kaldıracağınız hangi kaynaktan ne kadar ganimet aldığınızı sol üst köşede bulunan gemilerinizden kaç tanesinin gittiğini oraya tıklyarak öğrendiniz.

e) Şimdi burası önemli. Askerleriniz şehri yağmalamaya başladığı anda ve gemileriniz kazandığınız ganimeti almaya gittiği anda eğer saldırdığınız şehrin kaçan askerleri (d şıkkında açıkladım) var ise kalan askerlerini öldürcek kadar 2. birlik yollayın ve şehri tekrar kuşatın.

f) 2. saldırı sonunda saldırdığınız şehrin hiç bir askeri kalmadığına emin olduktan sonra 3. yağmalamaya geçiceksiniz. 2. saldırdığınızda ordudan Birlik Haraketlerine bakın. Şehri yağmalamaya başladığınız anda 3. birliği yollayın (kalan süre 20 dakinanın altında olacak şekilde benim tavsiyem orda 18 dakika yazdığı zaman 2 phalanax yollamanız yeterli olacaktır)

g) b şıkkında seviyelere bakmanızı istedim çünkü depo seviyesi düşük ise adamın elindeki ganimet azdır ve saldımanızın bir anlamı olmaz. Şuan için depo seviyesi 7 - ticaret limanı 5 ve üzeri olanlara dalmanız uygundur. Ticaret limanı :
- 1 ise alacağınız ganimet 200 dür (maksimum) (bu büyük ihtimalle sadece odun)
- 2 ise alacağınız ganimet 600 dür (maksimum) (2-3 gemi kaldırırsınız)
- 3 ise alacağınız ganimet 1160 tır.(maksimum) (4 gemi kaldırırsınız)
- 4 ise alacağınız ganimet 1840 tır.(maksimum) (7 gemi kaldırırsınız)
- 5 ise alacağınız ganimet 2620 dir.(maksimum) (9 gemi kaldırırsınız)
- 6 ise alacağınız ganimet 3520 dir.(maksimum) (12 gemi kaldırırsınız)
- 7 ise alacağınız ganimet 4500 dür.(maksimum) (15-16 gemi kaldırırsınız)
- 8 ise alacağınız ganimet 5580 dir.(maksimum) (18 gemi kaldırırsınız)
- 9 ise alacağınız ganimet 6720 dır.(maksimum) (23 gemi kaldırırsınız)

NOT 1: Ne kadar asker yollarsanız okadar ganimet alırsınız diyenler yanılıyor. Yukarıda yazdığım gibi eğer saldırdığınız kişide ganimet çok ise 3. saldırıya saldıracağınız kişinin sur seviyesine oranla söylüyorum 2-5 arasında phalanx yollarsanız 100 phalanax yolladığınızla aynı ganimeti alırsınız.

NOT 2: Kendi adanıdaki şehirlere (insanlara) dalmanızı tavsiye etmiyorum. Sadece oyuna girmeyen (yanında i yazanlara) ve bağış yapmıyanlara dalarsanız daha iyi olur (ben öyle yapıyorum) . Aksi taktirde adanızı toplu geliştireceğiniz için sizde zarar görürsünüz (şuan içni görmem diyebilirsiniz ilerliyen zamanlarda görürsünüz. Çünkü ormana ve lüks kağnağa bağış yapacak olan sizle beraber adanızdakilerdir)

2) Başka Adadaki Bir Şehri Yağmalama :

a) Şehre saldırmadan önce saldıracağınız şehre Casus gönderin

b) Casus içeri girince (yakalanma riski zaman geçtikçe %5 e kadar düşer) ada haritasından saldıracağınız şehre mause ile çift tıklayın (Burda Depo,Ticaret limanı,Sur,Belediye Binası seviyelerine bakın). Casusa herhangi bi görev vermeyin.

c) Gereken binalara baktıktan sonra saldıracağınız şehre ilk 1 tane Şahmerdan-Gemisi yollayın elindeki tüm gemileri görün (1 Şahmerdan-Gemisi yollamadan 2-3 saniye önce casusunuza depoyu gözetle emirini verin ganimet iyise Şahmerdan-Gemisi yollayın) Şahmerdan-Gemisi gemisi ağar haraket ettiği için limanı kuşatmasına 15 dakka kala 1 taş atıcı yollayın eğer ki limanında gemisi yok ise taş atıcınız şehre girecek ve şehirdeki askerleri ile kapışacak ve böylelikle kaç askeri olduğunu görebilceksiniz.

NOT 1: Bu stratejiyi ben gece uyguladığım için genellikle saldırdığım kişi uyuyor oluyor.Eğerki siz gece giremiyorsanız ve bu kadar vaktim yok diyorsanız. Saldıracağınız şehre 4 adet casus gönderin ( 2 si yakalanma riskine karşılık yedek ) 1 ini depo yu gözetle diğerinede garnizonu gözele emirini vererek hem deposunu hemde asker ve savaş gemilerini görebilirsiniz)

NOT 2: Eğerki gözetleme yapacağınız şehrin askeri çok ise casusunuz büyük ihtimalle şehre giremeden yakalanacaktır.

NOT 3: Eğerki Casus gönderceğiniz kişinin istihbarat merkezi seviyesi yüksek ise ve yakalanırsa casusunuz sizin yolladığınızı ve elinizdeki ganimeti, askerleri ve savaş gemilerini karşı tarafa verecektir)

d) Bundan sonraki kısımları kendi adandaki şehri yağmala kısmında bulunan d,e,f,g şıklarının aynısını uygulayarak yapabilirsiniz.
kOban
Mod
Mod
kOban

yardım ve sorular Empty
MesajKonu: Geri: yardım ve sorular   yardım ve sorular EmptyCuma Nis. 11, 2008 10:07 pm

KONU: Yağmalanma ( Size Gelen Saldırılardan Korunma )

a) Eğer size biri saldıryorsa ordudan ne kadarlık orduyla geldiğine bakın. Eğer ordusu sizden fazla ise ve askerlerinizin ölmesini istemiuyorsanız ordunuzu koloninize taşıyın böylelikle ordunuz zarar görmez.

b)Saldırı bitimine yakın eğer ordularınız koloninize varmamış ise ordularınızı geri çekin.Varmış ise tekrar taşıyın.

c) Şehrinize mutlaka Phalanax (mucit atolyesinden araştırmalarını yapın),Aşçı ve Hekim yapın.

d) Sur seviyeniz mutlaka belediye binası ile en az aynı seviyede olmalı. Örneğin Belediye binanız 10 ise sur kademenizde 10 olmalı

NOT: Benim Belediye binam 16 Sur seviyem 16. Sur defansı %160 elimde defans birlikleri olarak 150 phalanax bulunduruyordum (Saldırı birliklerimi yazmıyorum). bana saldıracak kişi en az 250-300 phalanax ile saldırması gerekliydi buda büyük miktarda altın harcaması anlamına gelir.

e)Depolarınız çok dolu ve ganimetinizi kaçıramıyacaksanız Ticaret limamınızı komple yıkın (liman olmayana kadar devamlı yıkın) böylelikle gelen kişi sizden nerdeyse hiç ganimet almadan geri dönecektir (50-100 kadar odun ve altın oranınıza göre bi kaç altın alacaktır)

f) Limanızın kuşatılmasına karşın mutlaka minimum şahmedran ve okçu gemisi yapın (mucit atolyesinden araştırmalarını yapın)

NOT: Benim 30 şahmedran ve 30 okçu gemim vardı. (Bana Şehrime saldırcak kişi en az 100 gemilik bi deniz birliği ile gelmesi gerekirdi buda büyük bi altın harcaması anlamına gelir.)

g) Size karşı etrafta bir tehtid olduğunu düşünüyorsanız ve oyuna 5-10 saatten fazla giremiyorsanız Ticaret lmianlarınızı mutlka yıkın. Ertesi gün kolonilerinizden şehrinize kaynak aktaracak iseniz ticaret limamımınız 3-5 arasında yapmanız yeterli olacaktır.

Evet arkadaşlar benim oyun ile ilgili önerilerim ( Stratejilerim) bu kadar hepinize iyi oyunlar dilerim...
kOban
Mod
Mod
kOban

yardım ve sorular Empty
MesajKonu: Geri: yardım ve sorular   yardım ve sorular EmptyCuma Nis. 11, 2008 10:17 pm

Arkadaşlar ilk olarak kültürel anlaşma yapmak istediğimiz oyuncunun şehrine tıklıyoruz ve mesaj yaz seçeneğini seçiyoruz.Daha sonra resimde anlattığım adımları izleyeceğiz.
yardım ve sorular 59459611
yardım ve sorular 99403110
yardım ve sorular 67976610
kOban
Mod
Mod
kOban

yardım ve sorular Empty
MesajKonu: Geri: yardım ve sorular   yardım ve sorular EmptyCuma Nis. 11, 2008 10:20 pm

yardım ve sorular Buildi10

Diplomasi Puanı
Bir çok anlaşmayı yapabilmek için diplomasi puanları gerekir. Diplomasi puanlarını elçilik binası inşa ederek veya geliştirerek kazanabilirsin. Her elçilik binası diplomasi puanı verir, her gelişim kademesi +2 diplomasi puanı getirir.

***İpucu: Elçilik binası inşa edebilmen için Yabancı Kültürler(Denizcilik) araştırmasını tamamlamış olman gerekir.

Bu senin sınırlı sayıda anlaşma yapabilecegin anlamına gelir. Ortaklarını seçerken dikkatli ol.

***İpucu: Eger bir anlaşmayı iptal ederseniz harcadıgınız diplomasi puanı geri döner.

***İpucu: Diplomasi danışmanınız her zaman kaç diplomasi puanına sahip oldu unuzu söyler.

Diger oyuncularla yapabileceginiz farklı türde anlaşmalar mevcut. Ada haritasında istedigin şehrin üzerine tıkla ve soldaki menüden Diplomasiyi seç. Mesajı hazırlarken hangi anlaşmayı yapmak istedigini belirleyebilirsin.

Kültürel Eşya Anlaşması

Kültürel Eşya Anlaşması yapmadan önce Kültürel Etkileşim(Bilim) araştırmasını tamamlamalı ve en az 1 müzeye sahip olmalısın. Bundan sonra bir müzesi olan her oyuncuyla Kültürel Eşya Anlaşması yapabilirsin. Her anlaşma müzende sergileyebilecegin bir kültürel eşyaya sahip olmanı saglar. Her sergi şehrindeki vatandaşlarının memnuniyet seviyesini artırır.

**İpucu: Sadece müzenin gelişim kademeleri kadar kültürel eşya anlaşması yapabilirsin. Farklı şehirlerdeki müzelerin kademeleri de buna eklenecektir. Bunun yanında, sadece müze kademen kadar kültürel eşyayı müzende sergileyebilirsin.

Ticaret Anlaşması

Bu sadece Market(Ekonomi) araştırmasını tamamladıgında yapabilecegin bir araştırmadır. Bir ticaret anlaşması beklenilenin aksine sana ortagının ticaret merkezinde öncelik saglar. Bunun anlamı, sen ortagının ticaret merkezindeki bir teklifi kabul eder etmez, o senin için ayrılır ve diger oyuncular tarafından kapılamaz.

**İpucu: Bir ticaret anlaşmasının teklif edene maliyeti 4 diplomasi puanıdır. Sadece 2 diplomasi puanı anlasmayi kabul eden oyuncudan alinir.

Askeri Anlaşma

Diplomasi(Denizcilik) araştırmasını yapar yapmaz başka oyuncuların şehirlerine askeri anlaşmalar teklif edebilirsiniz. Anlaşma yapıldıktan sonra, o şehri daha fazla askeri operasyon için bir üs olarak kullanabilirsin. Yine de askerlerini orada konuşlandırdıgın için çift katı bakım maliyeti ödersin.

**İpucu: Bir askeri anlaşmanın teklif edene maliyeti 11 diplomasi puanıdır. Askeri anlaşmayı kabul eden oyuncudan 2 diplomasi puanı alınır.

**İpucu: Bir Askeri anlaşma belirli bir şehir ile yapılabilir. Aynı oyuncunun di er şehirlerini de üs olarak kullanabilmek için daha fazla askeri anlaşma yapman gerekir.

yardım ve sorular
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-